Regionalni sastanak i godišnji susret JRS-a u Sarajevu: Jačanje zajedničke vizije u kontekstu različitosti

26 April 2025

Ovog mjeseca Sarajevo je ugostilo važno okupljanje koje je okupilo regionalne i nacionalne predstavnike JRS Europe. Susret, organiziran u suradnji s JRS-om Bosne i Hercegovine, poslužio je kao prostor za zajedničko promišljanje, razmjenu iskustava i usklađivanje strateških smjerova u kontekstu sve složenijih migracijskih izazova u Europi.

Na početku programa sudionicima se obratio P. Dalibor Renić, koji je predstavio širi kontekst djelovanja Družbe Isusove u europskom prostoru, dajući ton promišljenom i reflektivnom ozračju susreta. Slijedilo je izlaganje P. Stanka Perice o migracijskim kretanjima na Balkanu i u Europi, koje je potaknulo razmjenu mišljenja o tome kako lokalne specifičnosti mogu doprinijeti oblikovanju zajedničkog strateškog odgovora na razini cijele mreže.

Tijekom susreta sudionici su imali priliku predstaviti izazove s kojima se suočavaju u svakodnevnom radu, ali i inovativna rješenja i pristupe koje su razvili u svojim sredinama. Posebna pozornost posvećena je evaluaciji dosadašnjih rezultata inicijative “Jedan prijedlog”, posebno u svjetlu događanja u Ukrajini, te su se razmatrale mogućnosti daljnjeg jačanja koordiniranih odgovora unutar mreže.

Završni dio susreta bio je posvećen zajedničkom radu na nacrtu novog strateškog okvira koji bi trebao stupiti na snagu 2026. godine. Raspravljalo se o dosadašnjim rezultatima internih savjetovanja te o ključnim temama poput misije, identiteta, razvojnih prioriteta i jačanja organizacijskih kapaciteta.

Neposredno nakon ovog dijela uslijedio je godišnji susret, koji je dodatno produbio fokus na lokalna iskustva i inicijative.
Na početku programa prisutnima se obratio sarajevski muftija Nedžad Grabus, koji je istaknuo važnost međureligijskog dijaloga i duhovne podrške osobama u pokretu. Naglasio je bogatstvo religijske raznolikosti regije te potrebu za zajedničkim humanitarnim djelovanjem temeljenim na međusobnom razumijevanju i poštovanju.

Kroz niz radionica otvorena su pitanja vezana uz specifične izazove koje Bosna i Hercegovina ima kao tranzitna zemlja, mogućnosti jačanja suradnje među vjerskim zajednicama te izgradnju partnerstava s državnim institucijama. Aktivno sudjelovanje sudionika iz različitih zemalja pridonijelo je dinamičnoj razmjeni ideja o tome kako još učinkovitije odgovarati na potrebe raseljenih zajednica.

Sudionici su tijekom boravka posjetili i ključne terenske lokacije, među kojima su Privremeni prihvatni centar Ušivak i Prihvatni centar za maloljetnike tražitelje azila i ranjivu skupinu djece, gdje su se izravno upoznali s konkretnim oblicima podrške koja se pruža na terenu.

Cjelokupni susret zaključen je zajedničkim refleksijama, u kojima su povezane sve niti koje su se protezale kroz tjedan – od strateškog promišljanja do međuljudske i duhovne bliskosti. Okupljanje je još jednom potvrdilo vrijednost zajedničkog djelovanja, bez obzira na granice, različite vjere i profesionalna područja, u službi osoba koje su prisilno raseljene i kojima je potrebna pratnja i podrška.