JRS u BiH

JRS Bosne i Hercegovine ima svoje korijene u turbulentnom razdoblju 1994. godine, tijekom proteklog rata. Nakon osnivanja prvog ureda Isusovačke službe za izbjeglice u Bosni i Hercegovini, usredotočenost je bila na izbjeglicama koje su, izazvane ratnim zbivanjima, prisiljene napustiti svoje domove. Do kraja 2008. godine, ured JRS-a u glavnom gradu Bosne i Hercegovine obavljao je zadatke u toj problematičnoj sferi prije nego što je prestao s radom.U razdoblju do 2018. godine, JRS nije imao aktivnosti na teritoriju Bosne i Hercegovine. No, ponovno je postao operativan te godine s dolaskom značajnog broja izbjeglica i migranata iz različitih dijelova svijeta na bosansko-hercegovačko tlo. Uzvraćajući potrebama ovih osoba od samih početaka, JRS je prilagodio svoje aktivnosti kako bi odgovorio na novonastalu situaciju.

Prvi volonterski koraci JRS-a obuhvatili su preuređenje hotela Sedra u blizini grada Cazina i studentskog doma Borići u Bihaću, pretvarajući ih u privremene prihvatne centre u suradnji s Internacionalnom organizacijom za migracije (IOM) BiH. Ovaj angažman označio je početak šireg djelovanja JRS-a unutar tih centara. Suradnja s Danskim vijećem za izbjeglice (DRC) rezultirala je projektom u kojem je 19 prevoditelja pokrivalo sve jezike govora migranata i izbjeglica (arapski, urdu, perzijski, pashto, panjabi, španjolski, francuski itd.). Ovi prevoditelji su pružili podršku više od 15.000 raseljenih osoba u Unsko-sanskom kantonu i Sarajevskom kantonu putem posjeta zdravstvenim ustanovama.

Od 2018. godine, JRS je prisutan u svim privremenim prihvatnim centrima, a do travnja 2022. godine, fokus je bio na prevođenju, uz druge socijalne aktivnosti. Nakon završetka projekta prevođenja, od travnja 2022. godine, usmjerili smo se prema socijalnim aktivnostima, približavanju migrantima i izbjeglicama te zagovaranju za njihova prava. Organiziranjem brojnih aktivnosti izvan centara, uključujući tečajeve informatike, engleskog i bosanskog jezika, nastojimo mijenjati stav lokalnog stanovništva prema ljudima u pokretu i olakšati njihovu integraciju u društvo.

U svibnju 2023. godine, JRS Bosne i Hercegovine kreće u novi projekt – Prihvatni centar za maloljetnike bez pratnje. Ova inicijativa označava važan korak prema pružanju sveobuhvatne skrbi i podrške najranjivijoj skupini izbjeglica. Kuća koju smo nedavno nabavili postala je sigurno utočište gdje maloljetnici bez pratnje pronalaze smještaj, redovne obroke i psihosocijalnu skrb.

Ovim projektom nastojimo stvoriti okruženje koje će mladima omogućiti ne samo osnovne životne potrebe, već će im također pružiti podršku u emocionalnom i psihološkom razvoju. U prostorijama ovog novog Prihvatnog centra, osigurali smo ne samo fizičku sigurnost već i poticajno okruženje koje će poticati obrazovanje, socijalizaciju i osobni rast.

U nastavku izdvajamo priču iz početaka djelovanja JRS-a u BiH:

Susreli smo jedinstvenu ženu, hrabru dušu koja svojom snagom osvaja svijet unatoč izazovima života u invalidskim kolicima, a ova snažna slika snalažljivosti potiče iz vremena rata u Bosni 1994. godine. Njena prisutnost odražava istinski primjer neustrašive volje i odlučnosti usred izazovnog razdoblja.

Odlučili smo pružiti podršku ovoj inspirativnoj ženi kroz nabavku medicinskih pomagala, s ciljem olakšavanja njenog svakodnevnog života tijekom turbulentnog vremena rata. Kroz našu posvećenost humanitarnim naporima, osigurali smo da joj bude dostupno sve što joj je potrebno kako bi prevazišla prepreke i u potpunosti sudjelovala u životu.

Nabavili smo specifična medicinska pomagala prilagođena njenim potrebama, osiguravajući da svaki korak bude manje izazovan u okruženju obilježenom izazovima i nesigurnošću. Ovim činom željeli smo doprinijeti njezinom dnevnom komforu, ali i pružiti podršku njenoj samostalnosti usred okolnosti koje su zahtijevale iznimnu snalažljivost.

U našem angažmanu, ističemo važnost jednakosti i pristupačnosti za sve članove naše zajednice, posebno u teškim vremenima rata. Ova inicijativa nije samo o medicinskim pomagalima; to je izraz naše predanosti stvaranju okoline u kojoj svaka jedinka, bez obzira na svoje izazove, ima priliku procvjetati i živjeti punim plućima.Ova žena u invalidskim kolicima, suočena s izazovima rata 1994. godine, predstavlja simbol snage i otpornosti, a mi smo ponosni što smo bili u mogućnosti pružiti pomoć koja će joj omogućiti lakši hod kroz život usred teških vremena.