Sigurna luka

17 April 2024

JRS BiH otvorio Prihvatni centar za maloljetnike tražitelje azila i ranjivu djecu bez pratnje/razdvojenu djecu u Sarajevu kako bi im pružio sigurnost i toplinu doma kako je naglasio voditelj ureda Vedran Mihić prilikom ceremonije otvaranja centra.

 

Želim naglasiti da je ovo značajan korak naprijed u našem nastojanju da osiguramo zaštitu, sigurnost i podršku najranjivijoj skupini djece u našem društvu. Maloljetnici bez pratnje, koji su izloženi raznim oblicima rizika i trauma, često su suočeni s izazovima i poteškoćama koje mnogi od nas ne možemo ni zamisliti. Mnogi od njih napuštaju svoje domove, zemlje i obitelji zbog nasilja, siromaštva ili drugih teških okolnosti. Ostavljajući iza sebe sve što poznaju, često se suočavaju s nepoznatim teritorijem, osamljenosti i nedostatkom podrške.

Upravo zato smo danas ovdje, kako bismo im pružili oazu sigurnosti, ljubavi i podrške. Sigurna kuća za maloljetnike bez pratnje bit će njihov dom – mjesto gdje će se osjećati zaštićeno, poštovano i voljeno. Bit će im pružena prilika za oporavak od traumatičnih iskustava koje su prošli, a istovremeno će dobiti obrazovanje, zdravstvenu skrb i psihosocijalnu podršku koja će im pomoći da izgrade svoju budućnost. Ova sigurna kuća ne bi bila moguća bez suradnje mnogih ljudi i organizacija koji su prepoznali važnost ovog projekta. Hvala svima koji su sudjelovali u donacijama, volontiranju i pružanju stručnosti kako bi ova kuća postala stvarnost. Vaša predanost i ljubaznost ne samo da su pomogli u izgradnji ove fizičke strukture, već ste stvorili nadu za mnoge mlade ljude i pružili im drugu šansu u životu.

No ovo nije samo zgrada – ovo je mjesto nade, ljubavi i obnove. To je mjesto gdje će se mladi ljudi osjećati prihvaćeno i podržano. U ovoj sigurnoj kući, njihove priče će se čuti, njihova sloboda će se poštivati i njihova dostojanstva će se obnoviti. I dok smo ovdje danas da slavimo otvaranje sigurne kuće, ne smijemo zaboraviti da je ovo samo početak našeg puta. Naša odgovornost prema tim mladim ljudima ne završava danas. Moramo nastaviti raditi zajedno kako bismo osigurali da imaju pristup obrazovanju, zdravstvenoj skrbi, zapošljavanju i drugim resursima koji su im potrebni za izgradnju bolje budućnosti. U ime cijelog tima ove sigurne kuće, želim izraziti duboku zahvalnost svima vama koji ste podržali ovaj projekt i koji ste ovdje danas da slavite s nama. Neka ova kuća postane simbol nade i solidarnosti, ne samo za naš grad, već za cijelo društvo.

Hvala vam.